Becoming aware of your culture and managing it effectively is more than just a fun team building activity. It is the key to your success. – Mario Moussa

Tuntud ameerika kirjanik ja filosoof David Foster Wallace’le on suurima tuntuse toonud, tema poolt 2005 aastal Kenyon College lõpetajatele peetud kõne, mis algab ühe väikese mõistulooga:

Kas noort kala ujuvad mõõda jõge ning neile ujub vastu vanem kala, kes viisakalt küsib: “Hommikust mehed, kuidas vesi on?” Ujunud mõne aja mõõda jõge edasi, küsib äkki üks noor kala teiselt: “Mis kuradi vesi?”

Loo püant  on selles, et inimestena me ei märka ning ei oskla kirjeldada lihtsaid ja olulisi asju, millest otseselt sõltub meie elu ning heaolu. Looduskeskkond, meile lähedased inimesed, töökaaslased, suhted, aeg …. Nende kaotust mõistame kahjuks tihti alles siis, kui me oleme neid jäädavalt kaotamas või kaotanud. Kõik justkui nagu Tarmo Pihlapi poolt esitatud Smoke laulus Alice “… Ta korraks peatub ja lehvitab siis, …”.

Sama  lugu on ka ettevõtte kultuuriga. See on ka üks nii nimetatud hästi loomulik asi meie ümber, et me ei oska selgitada, mis see on, kuidas see toimib. Kõik me oskame  peast tsiteerida Peter Drucker’i lauset: “Kultuur on see, mis sööb meie strateegia hommikusöögiks.” Kuid mis asi ettevõtte kultuur tegelikult on? Kuidas see meie ettevõttes päriselt toimib. Kas  ja kuidas me juhime oma kultuuri. Või tekib see hoopis iseeneslikult ning juhib meid. Kultuur on normid ja reeglid, inimeste vahelised kokkulepped, kuidas me igapäev koos toimetame. Juhtide valida on, kas nad ise seda protsessi aktiivselt juhivad või mitte. Viimasel juhul reeglid tekkivad iseenesest ning ei pruugi toimida nii, kuidas me soovime. Ja siis esitamegi endale jälle küsimuse, miks inimesed nii tegid, miks inimesed nii käituvad.

Keeruline on muuta ja juhtida asja, mida me täpselt ei adu. Esimene samm sellel teel võiks olla, kui küsida esmaspäevasel juhtmeeskonna koosolekul kohal olijatelt kolm lihtsat küsimust:

  • mis on meie ettevõtte kultuur?
  • kuidas see meie igapäevases elus toimib?
  • kas me oleme rahul sellega, milline see on?

Kiirel ajal, ei ole justkui mõistlik pehmete teemadega tegeleda. Aga kui me teame, et see sööb strateegia hommikusöögiks, miks siis oodata lõunani. Mida me peale lõunat siis edasi teeme;-).  Ülal olevatele küsimustele igal esmaspäeval vastuse leidmine peaks olema  sama elemanrtaarne, kui autoga sõitma minnes veenduda, kas on piisavalt kütust. Ja kui kütust piisavalt ei ole, siis juhtmeeskonna asi on muretseda, et paagid saaksid enne sõitu täidetud.

  • 14.10 kell 09:30 – Koosolek juhi meedium, kogemuslugu – Toomas Soosaar. Inteli juht Andy Grove on öelnud, et koosolekud on juhi meedium, läbi mille ta loob visiooni ning õiged hoiakud, mis tagavad organisatsioonile jätkusuutliku ja kiire arengu. Kui juht on otsustanud, et ta saavutab tulemused  läbi meeskonna, siis tema esmane roll on olla treener. Luua tingimused, et meeskonna liikmed oma rollis õnnestuksid. Hästi eesmärgistatud ning struktuursed koosolekud ei ole sellisel juhil midagi muud, kui töövahend, läbi mille treenitakse iga meeskonna liikme sooritust ja meeskonna kokkumängu. Registreeru
  • Meetings—The Medium of Managerial Work. Andy Grove ülevaade, milline oli Inteli juhtmeeskonna igapäevase treeningprogrammi. Intelis oli reegel, et kõik juhtimistreeningud viib läbi  meeskonnale juht ise. Läbi selle tagati, et sõnades ja tegudes ühtsus ning ühise kultuuri toimivus. Agiilsete ettevõtete juhtimise üks põhitöövahend OKR (Objective and Key Result) on sündinud Inteli juhtmeeskonnas. See oli ainus võimalus juhtida kiiret kasvu tehnoloogia valdkonnas, mille leiutaks nad ise olid ja läbi mille nad lõid uue digitaalse ühiskonna.
  • 28.10 kell 09:30, kogemuslugu Muutus algab sinust endast – Ivar Raav, kutsub sind arutlema teemal, kuidas muuta organisatsioon inimese keskseks. Pühendunud inimesed on kordades tulemuslikumad. See transformatsioon algab juhist, kelle roll organisatsioonis saab uue tähenduse. Registreeru

Soovid nõu oma meeskonna uue hooaja ägedaks restardiks ning seda toetava treeningplaani rakendamisel. Broneeri 1/2 tunnine tasuta konsultatsioon.

Empowerment loob meeskondadele võimekuse mõista ja mõõta kuidas toimib organisatsiooni juhtimiskultuur ning aitab rakendada teadmised ja tööriistad selle teadlikuks kujundamiseks.