Auguste Rodinist kirjutatud raamat “Alasti tulin ma …” on teos, mis mind noormehe eas oluliselt mõjutas. Raamatust on pärit sõna, juhtprogramm, mis mind on läbivalt käivitanud – KIRG.
Iga uus skulptuur, millega Rodin pihta hakkas oli esialgu vaid üks suur rohmakas kivikamakas, millest läbi kirgliku töö ja pingutuse sai täiuslik kunstitoes. Minu jaoks iseloomustab see eesmägi seadmist ning elluviimist. Algul on soovitust vaid kujutluspilt, kuid siis kild killu haaval jõuad täiuslikuseni. Raamatut lugedes ei suutnud ma uskuda, et kunstnik võib anda kivile hinge ja soojuse.
Kui Coopenhagenis Carlsbergi kollektsioonis Suudlust („Le Baiser“) reaalsuses nägin ja puudutasin, siis kivi oli soe. See tundus kui käepigistus iidoliga. Teist “Suudlust”, seekord Klimti oma, nägin sel kevadel Viinis. Ka see taies puudutas mind. Kuid maalist veelgi paeluvam on lugu, kuidas kunstnik selle teose valmimiseni jõudis. Sellest kirjutan mõni järgmine kord.
“Alasti tulin ma …” on koodi jupp, mille mõistmine annab meile vabaduse ja kire teha asju, mil on tähendus ning mis loovad energiat (rõõmu) edasiminekuks. Sellel koodil on ka teine pool, mis ütleb “ … ja alasti lahkun ma.” Kõigile on antud üks elu ning see, kuidas me selle läbime on iga ühe valik. Läbi erinevate usundite on püütud inimesi allutada teisi teenima, pakkudes tihti paradiislikku õnne teispoolsuses. Ma olen sellise lubaduse täitumiseks liiga kärsitu. Ma tahan olla õnnelik täna ja praegu ning iga päev. Kuid selleks, et olla õnnelik peab mõistma, mis on õnn ja siis püüdlema selle poole.
Iga kunstiteose loomine algab eskiisi loomisest, määratledes esialgse idee ja proportsioonid. Kasutan eskiisi koostamiseks, sarnaselt August Rodinile, ühte lehte (Strateegia ühel lehel ehk OPPP), mille ülemisse ossa panen kirja, kes ma tahan olla pikemas perspektiivis. Kui alustad, siis avastad, et kirjeldad end läbi rollide, kes ma tahan olla – ise, isana, pojana, sõbrana, kolleegina, kogukonna liikmena, ettevõtjana. Kui tead kes tahad olla, siis on juba lihtne iga rolli juurde lisada, mis tuleb selleks saavutada, et sinu kaasteelised just sind selliselt hindaksid ning millised rituaalid aitavad soovitut saavutada.
Suure pildi ehk visiooni puudumisel rakendub jaapani vanasõna: “Plaan või tegevus ilma visioonita on õudusunenägu”. Päevad on täis vilgast siblimist, millel on vähe vilja ning enamasti nende tegevuste initsiaatoriks on keegi teine inimene. Need inimesed on rahulolematud ning näevad selle põhjust teiste inimeste tegemistes.
Suur pilt annab sinu tegemistele tähenduse ja jõu (KIRE) lühikeses perspektiivis teha asju, mis hetkel ei tundu kõige meeldivamad. Need tegevused võivad nõuda ennast ületavat pingutust. Spordis saab maailmameistriks vaid inimene, kes on otsustanud maailmameistriks saada ning otsuse tegemise hetkest elab ja käitub päevast päeva selle nimel. Liigub eesmärgi poole pühendunult ja süsteemselt väikeste sammudega. Juhuslikkusega, ei ole siin vähimatki pistmist.
Et soovid realiseeruksid, on vaja kohe alustada liikumist ning teha valikud, mis on lühemas perspektiivis kõige olulisemad – need on asjad, mille tegemata jätmisel kõik muu kaotab tähtsuse. Kivikamakal tuleb esialgu maha lüüa suuremad nurgad. Esmalt taanda suur pilt aastale. Millesse ma investeerin oma aja (elu) järgmisel 12 kuul. Mis on need rollid, mille osas on vaja saavutada läbimurre ning mis on see uus seisund, mis peab olema saanud reaalsuseks. Iga roll on justkui kunstiteos. Ära võta liiga palju korraga ette. Aeg seab omad karmid piirangud. Tee pigem vähem, aga tee need asjad ära ning püüa saavutada sooritusel täiuslikkus. Esimese katsega tavaliselt see ei õnnestu, nii et liigu väikeste (nädala- ja päevapikkuste) sammudega ning hinda iga kord kogetut. Nii arened ja õpid. Nii tekib julgus katsetada ning teha asju teistmoodi.
Igal pööripäeval võtan plaani uuesti ette ning esitan uuesti rasked küsimused:
- Millist elu ma tahan tulevikus elada?
- Mis peab selleks muutuma järgmise 90 päevaga – mis on minu järgmine kunstiteos?
- Millised uued oskused, käitumised ning harjumused pean selleks looma?
- Millistest harjumustest loobuma?
See viimane on eriti raske. See on nagu vanade armsate asjadega, mida hoiad igaks juhuks alles, mis sest et nendega kaasnevad mõttetud kulutused.
Nii teravdan veelgi fookust, kuid nüüd saab võtmesõnaks AEG. Ei ole vaja detailset tegevuskava, vaid kalendris on vaja planeerida kindlad ajad, millal pühendud regulaarselt oluliste asjade ära tegemisele. Suured asjad (kivid) saab regulaarsete iganädalaste aegadega kalendrisse kvartaliks ette planeerida. Kalender on karm tõendusmaterjal, mis näitab millele sa tegelikult investeerid oma kallimat vara ehk aega. Kui soovid saada kaasteeliste toetust ning mõistmist, siis tutvusta neile oma kalendrit. Nii on teistel lihtsam sinu plaanidega arvestada ning sind sinu teekonnal toetada.
Kõik ülalkirjeldatu on enamusele meist teada. Kõik me tahame saada paremaks. Tahame elada paremat elu, olla õnnelikud. Luua kunstiteos, mille üle ise ja teised head meelt tunnevad. Kuid miks me siis nii ei käitu?
Psühhiaater Phil Stutz’l on teinud ühe huvitava avastuse, et meis kõigis on nn Part x , mis alati leiab veenva põhjuse või jõu, miks ei ole võimalik ratsionaalselt käituda. Netflixist leiad haarava dokumentaalfilmi “The Tools from Stutz”, milles Phil avab selle fenomeni tagamaid ning pakub Part-x elimineerimiseks lihtsaid töövahendeid.
- Nädala film “Stutz” – Netflix – “Miks sa siin oled?” See on esimene küsimus, mille psühhoterapeut Phil Stutz küsib igalt oma patsiendilt, sealhulgas Jonah Hillilt, kelle uus dokumentaalfilm keskendub terapeudile, kes tema sõnul muutis tema elu. Phil Stutz on välja töötanud tööriistakasti, lihtsatest nippidest, mille kasutame aitab sul oma elust suuremat rõõmu tunda. Kuidas muuta halb kogemus või eelaimdus võimaluseks.
- Nädala lugemine “Managers Can’t Do It All” Diane Gherson and Lynda Gratton. Inimeste ning tehnoloogia areng ja viimaste aastate viiruste puhangud on kardinaalselt muutnud juhi rolli organisatsioonis. Harvard Business Review’s ilmunud artikkel toob välja olulisemad trendid ning millise käitumusliku muutuse peavad tegema juhid, et uues reaalsuses luua meeskonnad, kes suudavad ellu viia ambitsioonikad eesmärgid ning saavutada tulemused. Juhist on saanud võimustaja.
- Nädala treening – 4. kvartali eesmärgistamine (Registreeru siin).
Kvartalipõhise planeerimise eesmärk on määratleda organisatsiooni jaoks järgmise kolme kuu kõige olulisem arengusamm või muutus, mis parendab oluliselt ettevõtte tulevast konkurentsivõimet.