Sel nädalal raputati filmitööstuse alustalasid. Esimest korda tunnistati parima filmi Oscari vääriliseks mitte ingliskeelne film Parasiit, mille eelarve oli teistest nominentidest 10-100 korda väiksem. Filmi loomisele kulus 77 päeva. See fakt iseloomustab hästi muutusi, mis täna ja lähiajal majanduses toimub. Ei tule majandusliku langust, vaid majanduses toimub struktuurne muudatus. Kõik ettevõtted konkureerivad globaalselt ning kõige suuremaks ohuks ei ole mitte tuntud nimed, vaid 3-4 pühendunud ja nutikat inimest, kes võivad kogu traditsioonilise mängu keerata mõne kuuga pea peale.  Singularity University, mille on loonud tuntud sariettevõtjad (ükssarvikute loojad), on läbiviinud uuringu ja kinnitavad omast kogemusest, et maailma muutva idee suureks kasvatamise tõenäosus on 10-neid kordi suurem, kui seda organisatsiooni veab meeskond:

  • kuhu kuulub 3 – 4 inimest vanuses 35 – 45 aastat;
  • kelle liikmed üksteist hästi/isiklikult tunnevad;
  • kelle on varasem spetsiifiline kogemus valdkonnas;
  • kellel on lai interdistsiplinaarne tutvusringkond.

Kui sihikindel ja teadlik tuumikmeeskond on olemas, siis edasi tegevus käib vastavalt kindlale algoritmile. 99% ideedest ei realiseeru esialgsel moel. Seega ei ole mõtet kulutada aega detailse ning pika strateegilise plaani kujundamisele. Tuleviku ära arvamine ei vii kuskile. Praktika ja pidev eksperimenteerimine on ainus tõekriteerium. Kui on olemas maailma muutev idee, tahe ning distsipliin, siis leitakse ka lahendus kuidas efektiivsemal viisil eesmärgini jõuda. Kuna sellistes ettevõtetes on DNA-sse kirjutatud muutus ja areng, siis nad leiavad kordades kiiremini uued lahendused, kui ajalooga ettevõtted, kus suur osa aurust kulub inimeste veenmiseks muutuse vajalikkusest. Ettevõtete kasvatamisest on saanud uus tööstusharu ning üks selline ettevõte (Rocket Internet) on jõudnud juba ka Frankfurti turule. Nende  äriideeks on kopeerida ühel turul hästi läbi löönud idee kiiresti teistel turgudel. Täna näeme, kuidas nimekad suurkontsernid, lõhuvad oma tsentraalseid struktuure, andmaks uuteideede genereerimine ning otsuste tegemine võimalikult lähedale tegelikule kliendile. Võidavad ideed, mis suudavad kaasata rohkem inimesi, kel on tahe selle asja elluviimisse panustada. See usk on arenduste raketikütteks! Kollegiaalne kujutlusvõime on võimsam kui aatompomm.

Fakt, et film oli juba kaks päeva peale auhinna võitmist ERR nähtav ja on seda veel 11 päeval  järelvaadatav, näitab kui väikseks on tehnoloogia meie maailma muutnud.  Kui varasemalt oldi arvamusel, et ideede kiivalt varjamine on eduvõtmeks, siis tänases maailmas, püütakse uusi asju välja töötada avatud platvormidel, mis võimaldavad kaasata protsessi ka organisatsiooni väliseid parima kompetentsiga inimesi ja meeskondi. Nii loodi Linux, nii on loodud USA õigussüsteem. Viimane on läbi kohtu kaasuste pidevas arengus ning on vastavuses inimeste arengust tingitud käitumuslike muutusega. Eestis elame nn saksa ehk autoritaarses õigusruumis. Siin on seadustesse muudatuste tegemine kohmaks ja aega nõudev protsess, millesse on kaasatus suur hulk inimesi, kes ei oma adekvaatset info ja tihti ei ole piisavalt kompetentsed otsuste tegemisel. Järjest ilmub päevakorda teemasid, kus riigikogu on võtnud vastu seaduse, mis ei vasta enam tänasele reaalusele või on vastuolus meie konstitutsiooniliste aluspõhimõtetega. Tulemuseks on segadus või nõuded riigi vastu, mis päeva lõpuks tuleb kinni maksta riigilt teenust ostval kodanikul.

Filmi enda sisu on ka kõnekas ja käsitleb probleeme, millega seisvad igapäevaselt vastamisi ettevõtjad. Kes tahab see ronib välja ka kõige hullemast olukorrast. Pojal ja isal on totaalselt erinev nägemus planeerimise mõistlikkusest. Elukogenud inimene leiab, et meie maailm on nii kiires muutuses, et mingeid plaane ei ole mõistlik teha. Laseb saatusel end juhtida ning filmi lõpus jääb ta luksusliku maja keldrisse lõksu. Saab nn nutimaja valgustussüsteemi intellektiks. Vastand on tema poeg, kes filmi lõpus annab endale lubaduse töötada end ülesse, et osta ära see maja, et isa sellest needusest päästa. Kogu seda mustakomöödiat ja ettearvamatuid käike, raamistab küsimused lihtsatest inimlikest väärtustest. Vaata ja naudi.

  • Nädala raamat – If You Really Want to Change the World: A Guide to Creating, Building, and Sustaining Breakthrough Ventures, Henry Kresse, Norman Winarsky. Raamastust saad hulk ideid, kuidas oma organisatsiooni DNA ümber kujundada. Et sinu organisatsioonist saaks inkubaator läbimurdvatele ideedele. Parim töökoht inimestele, kes soovivad maailma muuta.
  • Nädala film – Lõuna-Korea kvaliteetfilm “Parasiit” tegi Oscarite ajalugu kui sai esimeseks võõrkeelseks filmiks, mis võitnud parima filmi kuldse mehikese. Lisaks viis veel koju parima lavastaja, parima originaalne stsenaariumi ja parima võõrkeelse filmi auhinnad. Neli suurt võitu tegi sellest ka kõige suurema võitja tervel õhtul.
  • Nädala sündmus – Tallinn  Music Week. Ettvõtmine, mille areng on toimunud kui ameerika mägedel. Ettevõtmine, mis on toonud osalejateni palju huvitavaid nägemusi maailmast, erinevat muusikat. Ettevõtmine, mis aitab läbi meelelahutusmaailma (kultuurikandja), kuidas inimesi julgelt unistavad ning oma ideid ellu viivad.
  • Nädala töötuba, 20.02 kell 09:30 – 11:00,  kuidas 4 nädalaga tõsta oluliselt meeskonna sooritusvõimet. GET BIG FAST sissejuhatus, kus saad ülevaate, millised on olulised aspektid unistuste meeskonna ehitamiseks. Juhul, kui Sul puudub meeskond, kes tahab ja suudab plaanid ellu viia, siis kõik Sinu plaanid jäävad vaid unistusteks. Osalustasu 199 EUR +km. Soovin osaleda