Organizational Network Analysis metoodika tundub paljudele loomulik ja vajalik. Siiski on palju neid, kes justkui teavad, mis on organisatsiooni suhtlusvõrgustike analüüs, aga tegelikult ei mõista selle olulisust ja võimsust.

 

Erinevad illustreerivad jutud ja isegi anekdoodid võivad olla väga mõnusaks viisiks, kuidas selgitada keerulisi asju lihtsalt. Alljärgnev naljajutt on ühtviisi humoorikas, õpetlik ja vägagi eluline.

Kolhoosi võeti tööle uus ehitustööline Juku. Esimesel päeval, kui ta tööle asus, hoiatati teda, et ta hakkab tööle koos Oskariga, kes on tuntud viinanina. Nagu ikka lepiti kokku, et tööülesanded saab ta otse juhatuse esimehelt ning selleks paluti tal oodata neid koos Oskariga juhi akna all.

Kaua ei tulnudki oodata, kui aken läks lahti ja juht hüüdis: Mehed, nüüd ruttu tööle! Kraav olgu kaevatud siit sinna!. Juku, kohusetundlik inimene, võttis labida kätte ning soovis kohe tööga pihta hakata. Oskar aga soovitas asja rahulikult läbi arutada ning mõned lonksud viina juua. Enne aga, kui nende omavaheline arutelu lõppes, avas esimees uuesti akna ning hüüdis: Mehed, vabandage, aga kraav on vaja kaevata hoopis teises suunas.

Jukul uus ülesanne käes ning soov tööle asuda suur, kuid Oskar soovitas asja taaskord rahulikult läbi arutada ning pudelist veel mõned lonksud võtta. Põhjalik arutelu töö tulemuste ja selle teostamise viiside üle võttis Oskaril ja Jukul oma aja, kuid enne selle lõppemist avanes esimehe aken taaskord. Esimees andis nüüd teada: Mehed, parem ärge täna kraavi kaevake!

 

Kas selline olukord, asjade ajamise viis ning otsuste vastuvõtmise kord on tuttav? Selles organisatsioonis oli ametlik juht juhatuse esimees, kuid tegelikult otsustas asjade üle ju Oskar….

Kes on Sinu organisatsioonis Oskar, kes tegelikult otsustab, kas ja kuidas asjad tehtud saavad?

Aitame Sul kaardistada organisatsiooni mitteformaalse struktuuri, sest siis on Sul võimalik tunduvalt parendada organisatsiooni tulemuslikkust ning tagada muutuste edukam ja kiirem rakendumine.