Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et eelmise aasta detsembris kutsuti mind Aero Purjetajate Liidu kohtumisele, kus Marko Lillenthal käis välja ühe idee. Vahemerel on äge võistupurjetada – ilm on hea ja päeva lõpus saab sõpradega head õhtusööki nautida. Unistus oligi kirjeldatud. Nii saigi 2023 aastal üheks minu eesmärgiks osaleda RS Aero (vt rsaero.ee) maailmameistrivõistlustel Calasetta’s. Pildil tõendus esitlusest – minu sõidustiil tugeva tuulega. Päris nii seda mängu ei võida 😎. Aga tahe oli suur, et olenemata ilmast sai kõik sõidud ära sõidetud.
Teekond eesmärgini oli otseses kui kaudses mõttes tõeliselt pikk. Calasetta asub Sardiina lõunatipus oleva San Antoni saarel, kus Aafrika rannikuni alla 200 kilomeetri. Kohale sõit tähendas 55 tundi non-stop autsõitu läbi Euroopa. Sportlikuks ettevalmistuseks kulus üle 7 kuu intensiivset ettevalmistust.
Tulemused:
- välja võideldud oma klassis 27-s koht 42 osaleja seas;
- kehakaal püsib normis ja on 7 kg madalam kui eelmisel aastal;
- nädalas käin 3-4 korda Aeroga purjetamas, iga kord 2 tundi;
- füüsiliseks treeninguks valisin jooksu, läbin 10 km alla 50 minuti;
- olen leidnud uusi toredaid inimesi, kellega jagan ühist hobi ja unistust;
- magan rahulikult, pulss öösel alla 50-ne.
Eesmärkide ja unistustega on nii, et need täituvad vaid siis, kui endale teadvustada, miks see vajalik on ja kuidas sina sellest kasu saad (WIIFM– what’s in it for me). Mina nimetan seda FUNdament’iks. Eesmärkide seadmisel jäävad enamasti need kaks olulist küsimust vastamata ja tulemuseks on reaalsus, kus üle 90% eesmärkidest jääb saavutamata. PwC’s Strategy&Execution poolt tehtud uuringu tulemusena selgus, et 93% töötajatest ei ole enda jaoks teadvustanud, mis on ettevõtte eesmärk ja kuidas see neid puudutab. Inimesed käituvad töö- ja eraelus ühte moodi. Mustrid korduvad 1:1-le. Eesmärgi omandamine loob eeldused innustumuseks ja pühendumuseks, milleta miskit ei sünni.
Järgmiseks oluliseks sammuks on eesmärgi pidevas fookuses hoidmine. Nädalarituaalid on siin väga tõhusad abivahendid. Igal nädalal kindlal ajal hinda vastu eesmärki möödunud nädalal tehtut. Selle tulemuslikkus aitab paika seada plaani, mis järgmisel nädala peab saama tehtud. Ära unusta end tänamast.
Ülesanne muutub kordades lihtsamaks siis, kui eesmärgi kirjeldad OKR meetodil. Eesmärk (Objective) on muutus, mille tahad saavutada. Et fookus püsiks õigete asjade ära tegemisel ning tegevus oleks juhitav, vali 3-5 võtmetulemust (KeyResults), mille alusel saad hinnata kas eesmärk on suurepäraselt täidetud.
Minu soovitus on lisada 1 käitumuslik võtmetulemus. Muutus sünnib vaid siis kui muudame oma käitumisi ja harjumusi. Näiteks, kas asjad said tehtud siis kui selleks oli aeg planeeritud ja hinda möödunud nädalat 10 palli skaalal. Kui igal nädalal hinnata iga võtmetulemuse täitumise kindlustunnet ja valida välja üks kõige olulisem asi, mis peab saama tehtud, et kindlustunne kasvaks 1 punkti võrra, siis on sinu fookus paigas.
Rituaalid on need, mis tagavad fookuse, et planeeritud asjad saavad tehtud ning pideva läbi tehtu teadvustamise õppimise ehk arengu. Rituaalid on kui trenn, kui jätad selle tegemata, siis on vähe lootust parem tulemus saavutada.
Ja kõige olulisemaks eesmärgi täitumise eduteguriks on ajaplaneerimine. Kõik nädalaks planeeritu broneeri kalendrisse. Kui aega ei investeeri, siis asjad jäävad tegemata. Siin saabub positiivne tõehetk. Aega leiad vaid siis, kui sul on selge, miks sa midagi teed, paigas on FUNdament. Mina käsitlesin treeningutesse investeeritud aega, kui aega, mille mina pühendan endale, olemaks füüsiliselt ja mentaalselt paremas vormis, olemaks parem inimene. Sellise mõtteviisiga hommikul 05:45 lörtsiga pimedasse metsa jooksma minna on lust. Jooksmise ja purjetamise boonus on see, et sul on aega olla üksi ja olulised asjad läbi mõelda.
Mis edasi? Ühel kohtumisel ütles Saarioineni juht Aivo Varem tabavalt: “Saavutad just sellised tulemused, millised eesmärgid sead”. Selle aasta eesmärk oli osaleda, järgmisel aastal lähen kohta võtma. Aasta aastaga läheb eesmärgi saavutamine keerulisemaks, uusi tegijaid tuleb juurde. Aga seda huvitavam, seda suuremat pingutust see nõuab. Aitab tunda end terve ja noorena, kuna enamus minu konkurente on sündinud uuel aastatuhandel.
Kui sul on plaan endale kinkida elu ägedaim aasta, siis soovitan vaadata Anti Orava 4-minutilist videot “Kuidas oravarattast välja saada” (orginaalis on sellel veidi teine nimi).